Történet
Névadónk és iskolánk története
Lányi Ferenc (1883-1961)
1883-ban született Érsekújváron, 1926-ban került Dunakeszire, ahol az akkor induló járműjavító élére nevezték ki.
1935-től 1961-ig élt Dunakeszin a Liget utcai házban Lányi Ferenc főműhely vezető, „aki európai léptékű és színvonalú teremtőerővel megáldott ember volt.” Emléke előtti tisztelgésként a Tóth Mariska Hagyományőrző Egyesület kezdeményezésére emléktáblát avattak egykori háza falán. Lányi Ferenc 1925-ben kapott megbízást a Dunakeszi MÁV Főműhely és az épülő MÁV lakótelep építési munkálatainak irányítására. Az 1926-ban megnyílt üzem 600 főnek adott munkát és megélhetést. 1927. február 26-án került sor a beiktatására, és nyugdíjba meneteléig, 1944-ig a Főműhely vezetője volt. Munkatársaitól, az üzem minden dolgozójától lelkiismeretes munkát, a szakma minél teljesebb ismeretét várta el. Emellett feladatának tekintette, hogy az alkalmazottak és családtagjaik számára jó életkörülményeket teremtsen. Vezetői munkássága alatt folytatódott a bérlakások építése, felépült a mai Bárdos Lajos Általános Iskola elődje, kiemelt feladatának tartotta, hogy a beosztottjai a szabadidejüket is hasznosan töltsék el, így megalakult a Magyarság Sportegyesület, a Magyarság Dal és Önképző Egylet, a Duna-parti Csónakház is megépült. 1944-ben felavatták a Jézus Szíve templomot. Gondját viselte a ma is ”építészeti ékszerdobozként” emlegetett gyártelepi kolóniának. Az itt lakók közösséggé kovácsolódhattak.
"Mindenkit úgy vett fel a munkára, hogy ha elvégzi a feladatát, utána kötelező egy plusz mosollyal örömet szerezni másoknak. Ez nálunk otthon szállóige lett, nagyon sokat mondtuk, hogy plusz egy mosoly! Nem kis túlzással, mindenki imádta. Nemcsak unokaként gondolom azt, hogy nagypapám ezt a figyelmet és elismerést megérdemli, hiszen rengeteget tett a dunakeszi emberek jólétéért, mindig a közösség érdekeit tartotta szem előtt. Olyan közösségi ember volt, aki nagyon sokat tett másokért. Azt gondolom, hogy manapság kevés hozzá hasonló személyiséggel találkozik az ember" - mesélte róla unokája, Dr. Lányi Cecília. (forrás: Dunakesziposzt)
Lányi Ferencet kötelességtudás, Isten, haza és az embertársak szeretete, mások segítése, a sport és a kultúra pártolása jellemezte. Munkássága a dunakeszi Műhelytelep, mai nevén Gyártelep aranykorát jelenti. Az általa létrehozott művek mindennapjaink részét képezik. Iskolánk arra szeretne törekedni, hogy az oktatással, a szakmai munkánkkal, a város életében való aktív részvétellel büszkén viselhessük nevét és méltón őrizzük emlékét.
Lányi Ferenc számos kitüntetést kapott, 2002-ben a város tisztelete jeléül sétányt nevezett el róla.